Çağrı: 0 850 532 32 34 - WhatsApp: 0 532 262 43 02
info@startofisler.com

Limited Şirket kurmak belgeler maliyet 2016

Limited şirket kurmak

bir çok insan iş hayatına atılmak için şirket kurmayı ve kendi işinin sahibi olmayı istiyor. 2016 yılında bir limited şirket kuruluşu için neler yapmanız gerektiğini,Tahmini ne kadar para harcamanız gerektiğini açıklayacağız. Ancak şirket kuruluş aşamalarının ve masraflarının illere göre, hatta ilçelere göre değişiklik gösterdiğini belirtmek isterim. Bunun nedeni günümüzde ticaret odaları tek bir düzen altında toplanmış olmamasından kaynaklanıyor maalesef. Örnekteki senaryo İstanbul Ticaret Odası’nda şirket kuruyormuş gibi bir açıklamayı içermektedir.

Limited şirket kurmak için çarpıcı bir ünvan düşünülmeli

amacın ve konunun tesbiti, sermaye yapısı, ortaklık yapısı vb. konuların yazıldığı bir “ana sözleşme” hazırlanması gerekiyor. Türkiye’deki tüm ticaret sicil müdürlükleri şirket kuruluş işlemlerini Mersis üzerinden yapıyor. Dolayısıyla bu ana sözleşme MERSİS’ten oluşturulacak ve notere  Mersis talep numaranızı söylenerek çıktı alınması ve tasdik ettirilmesi gerekmektedir.

 

* 4 nüsha ana sözleşmenin noter tasdikleri;  (bu rakam ana sözleşmenin uzunluğuna göre değişkenlik gösterir.)

* Kuruluş işlemleri için işlemleri yürütecek mali müşavir muhasebeci ye sadece kuruluş işlemleri için noterden vekalet vermeniz gerekiyor. Bunun için de notere ödeyeceğiniz rakam ortalama;

* Bölgenizdeki Ticaret odasına teslim etmeniz gereken evrakların arasında noterden imza beyanı (Tescil Talepnamesi) var. Bunu da noterden alıyorsunuz. İmza beyanı için ödeyeceğiniz rakam ortalama; 

* Belirlemiş olduğunuz sermayenin 1/4’ünü yani dörtte birini bankaya yatırmalısınız.. Örnek verirsek, 10.000,00 TL sermayeniz varsa 2.500,00 TL’lik bölümünü bankaya yatırıp, dekontu ticaret odasına teslim etmeniz gerekmektedir. Ancak bu para sürekli bankada kalmak zorunda değil. Tescil yazısıyla birlikte bankaya gittiğinizde parayı geri alabiliyorsunuz.

* Kuracağınız Limited Şirket için belirlemiş olduğunuz sermayenin 4/10000’ini yani on binde dördünü, Rekabet Kurulu Halkbankası hesabına yatırmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, 10.000,00 TL sermayeli bir şirket kurmak istiyorsanız Rekabet Kuruluna ödeyeceğiniz miktar;

* Evraklarınızı hazırlayıp ticaret sicil müdürlüğüne gittiğinizde tescil harçları, gazete ilanı gibi işlemler için vereceğiniz rakam;  (Bu rakam şirket ana sözleşmenizdeki kelime sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bizim yazmış olduğumuz rakam 2700 kelimelik bir ana sözleşme içindir.)

* Ticaret müdürlüğünde Tescil ve ilan işlemi bittiğinde faaliyet belgesi almak için harcayacağınız rakam;  (İstanbul Ticaret Odası için geçerli olan fiyattır.)

 

Limited Şirketiniz tescil edilmiştir.

Şimdi de 2016 yılında kullanacağınız defterlerin noterden tasdik ücreti var. önemle hatırlatalım; defterlerinizi aynı gün (şirketinizin ticaret odası tarafından tescil edildiği tarih) tasdikletmek zorundasınız.

* 500 sayfalık Yevmiye Defterini tasdikletmek için; 

* 500 sayfalık Defteri Kebiri tasdikletmek için; 

* Envanter Defterini tasdikletmek için; 

* Karar Defterini tasdikletmek için; 

* Ortaklar Pay Defterini tasdikletmek; 

* Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defterini tasdikletmek için; 

Tescil ve ilan işlemi bitti, defterler notere tasdik ettirildi.

* Vergi dairesi açılış işlemlerinin sorunsuz yürütülebilmesi için noterden, mali müşavirlik vekaleti vermeniz gerekiyor. Bunun için;

Vergi dairesi sonrasında size damga vergisi çıkartacak. Bu da iş yerinizi kiralık mı yoksa sizemi ait, kira ise kefilli sözleşme mi, kefilsiz sözleşme mi yapıldığına bakılacak.

* Kefilli kira sözleşmeleri için; kira tutarının 9,48/1000’lik bölümü,(Örnek. Yıllık Brüt Kira Tutarı 5.000,00 TL için * 9,48/10000=47,40 TL)

* Kefilsiz kira sözleşmeleri ise; kira tutarının 1,89/1000’lik bölümü damga vergisi olarak ödenecek. (Örnek. Yıllık Brüt Kira Tutarı 5.000,00 TL için * 1,89/1000=9,45 TL)

 

Limited Şirket kuruluş masrafları için

en az 2.500,00 TL‘yi harcamanız gerekiyor. Tabi bu sadece işin evrak aşaması.

Şirketinizin kuruluşunu yapmadan önce KOSGEB’e kayıt olarak, destek ve hibelerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin, sadece kuruluş aşaması için ödediğiniz paranın büyük bölümün geri alabilirsiniz. KOSGEB yeni girişimcilere 30.000,00 TL’ye kadar HİBE vermektedir.

Limited Şirket kuruluş işlemlerinizin en hızlı şekilde sonuçlanması için profesyonel ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

MERSİS Danışmanımız ve Ticaret Sicil Uzmanımız ana sözleşmenizi oluşturup ticaret odasının onayına sunarken, mali müşavirimiz de vergi dairesi ve defter tasdik işlemlerinizi halletmektedir.

istanbul’da ofis açma,şirket işleri,istanbul ofis kiralama,yasal adres, yasal adres barındırma, yasal adres hizmeti, yasal adres barındırma hizmeti, ucuz ofis, hesaplı ofis, sanal ofis, ucuz büro, hesaplı büro, büro, ofis, sekreterya, ucuz sekreterya, telefon cevaplama, çağrı cevaplama, özel numara tahsisi, telesekreter, tele sekreter, kargo takibi, posta takibi, kargo ve posta takibi, yasal tebligat, yasal tebligat takibi, yasal tebligat teslim alma, ortak çalışma alanı, hazır ofis, herşey dahil ofis, anahtar teslim ofis, günlük kiralık hazır ofis, günlük kiralık ofis, çalışma odası kiralama, eğitim salonu kiralama, hazır ofis kiralama, kiralık toplantı salonu, kiralık konferans salonu, kiralık eğitim salonu, toplantı odası kiralama, konferans odası kiralama, eğitim odası kiralama, hazır ofis odası kiralama, kiralık toplantı odası, kiralık konferans odası, kiralık eğitim odası,yasal adres hizmetleri, yasal adres barındırma hizmetleri, şirket kurma, şirket açma, firma kurma, firma açma, şirket kurmak, şirket açmak, firma kurmak, firma açmak, şirket kurma maliyeti, firma kurma maliyeti, yeni şirket kurmak, yeni firma kurmak, şirket kuruluşu, firma kuruluşu, yeni şirket, şahıs şirketi, limited şirket, limited şirket kapatma, şirket tasfiyesi, şahıs şirketi kaça malolur, şahıs şirketi açma, şahıs şirketi kurma, şirket kurmak kaça malolur, şirket açmak kaça malolur,ofis kiralama, toplantı salonu kiralama, konferans salonu kiralama,